Аптека на вашому столі
Аптека на вашому столі

НОВИНИ

ХАРЧОВІ ВОЛОКНА Останнім часом спеціалісти харчування усього світу звертають увагу на його складову частину — харчові волокна. Мова йде про клітковину, яка складається з високомолекулярних вуглеводів.

Детальніше ...

РОСЛИННІ СТИМУЛЯТОРИ Багата і різноманітна флора України, вона — джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини протягом багатьох віків.

Детальніше ...ЛЮБИСТОК

ЛЮБИСТОК, зоря, («люби мене») (рос. любисток лекарственный, заря) —Levisticum officinale L.

      Росте тільки в культурі, але зустрічається в здичавілому вигляді на Україні. Розповсюджений в європейській частині УКРАЇНИ і на Кавказі. Його культивує майже уся Європа та Північна Америка.

      У західноєвропейській фармакопеї прийнятий корінь любистку. На Україні ще з часів старовини його застосовують у відварах при водянці, нервових захворюваннях, як сечогінне, при жіночих хворобах. Таким же відваром миють голову при випаданні волосся. Листя та черешки любистку відбілювали, споживали в салатах, клали в борщ, при солінні огірків. Відвар сім'я пили при бронхітах та астмі.

      У народі любисток відомий як засіб підвищення працездатності. Корінь його настоювали на горілці, і вживали чайними ложками таку настоянку двічі на день для збудження статевої діяльності. Такою настойкою «чарували» коханих. Плоди любистку використовують в кондитерській промисловості, з них отримують летку олію. Треба пам'ятати, що перед квітуванням корінь любистку стає отруйним. Саме тому його копають пізно восени.

      Тому, що основною діючою речовиною любистку є олія, в яку входять терпенові сполуки, кип'ятити корінь не рекомендується, бо при цьому губиться летка олія та цінні речовини. Лікування повинно проводитися під наглядом лікаря. Вагітним жінкам не можна вживати ліки з кореня любистку. В Болгарії відвар кореня застосовується при запаленні нирок, сечевого міхура, при набряках ніг, подагрі, ревматизмі, катарах верхніх дихальних шляхів, як жовчогінне, при порушеннях менструального циклу та у вигляді ванн при гнійних ранах і хворобах шкіри.

      Препарати любистку у великих дозах можуть подразнювати нирки. Приправи до страв з любистку (готується вона з листя, кореня чи плодів) не слід вживати хворим на гострий гломерулонефрит або пієлонефрит.

      Відвар кореня любистку. 15 г висушеного добре подрібненого кореня залити 200 мл окропу, залишити на гарячому або в теплому місці на 20 хвилин. Процідити, Вживати по 1 столовій ложці тричі на день.

      Відвар плодів або листя. 5 г заварити таким же чином, як і корінь у 150 мл води. Приймати по 1 столовій ложці тричі на день.

      Салат із любистку. 50 г листків, 100 г картоплі, ЗО г зеленої цибулі, 5 г кропу, 20 г соняшникової олії, 100 г вареного буряка, сіль та спеції. Любисток, картоплю, цибулю пропустити через м'ясорубку, добре змішати, додати сіль, спеції, полити олією та посипати порізаним кропом.

      Заправка. Листки любистку перекрутити на м'ясорубці, засолити в скляних банках. На 1 кг листя — 250 г солі. Використовувати для юшок, борщу, як добавки в гарніри до страв.