Аптека на вашому столі
Аптека на вашому столі

НОВИНИ

ХАРЧОВІ ВОЛОКНА Останнім часом спеціалісти харчування усього світу звертають увагу на його складову частину — харчові волокна. Мова йде про клітковину, яка складається з високомолекулярних вуглеводів.

Детальніше ...

РОСЛИННІ СТИМУЛЯТОРИ Багата і різноманітна флора України, вона — джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини протягом багатьох віків.

Детальніше ...МЕЛІСА ЛІКАРСЬКА

МЕЛІСА ЛІКАРСЬКА (рос. мелисса лекарственн а я) —Melissa officinalis L.

      Зустрічається на Кавказі, Україні, в Середній Азії, у Криму. Культивується як медоносна та ефірноолійна рослина. У листі міститься: від 70 мг % до 150 мг % вітаміна С, кавова, олеанолова, урсолова кислоти, дубильні речовини, гірка речовина та інші. Крім того, в мелісі знайдено до 1 мг% міді. Росте по засмічених ділянках, на узліссях, серед чагарників. Відмінний медонос, дає до 150 кг меду з гектара, причому мед приємного аромату та витонченого смаку. У народі її називають лимонною травою, лимонною м'ятою, маточницею, ройовником, бджолиною травою. Висаджена у саду чи на городі, меліса росте довго, добре приживається на відкритих сонцю ділянках.

      Старовинна арабська приказка каже: «Настій із свіжих пагонів та листя меліси жене із серця тугу та наповнює душу радістю». Авіценна рекомендував траву і насіння меліси від багатьох захворювань, він стверджував, що меліса придає бадьорості, зміцнює серце і тіло, надзвичайно корисна для печінки і органів травлення, регулює статеву дію тощо.

      Летка мелісова олія вживається для ароматизації ліків, використовується у харчовій та парфумерній промисловості. Народна медицина України здавна застосовувала мелісу при неврозах серця, деяких формах астми, проти блювання вагітних, недокрів'я, для нормалізації менструацій, як засоби: загальнозміцнюючий, болезаспокійливий, протиспазма-тичний, вітрогінний, сечогінний, збуджуючий травлення, послабляючий, заспокоюючий при нервових збудженнях.

      Листя та молоді пагони, зрізані до цвітіння, у свіжому та висушеному вигляді вживають при засолюванні огірків, помідорів, як приправу до юшок, салатів, грибів, рибних страв, для компотів та маринадів, для надання аромату чаю, оцту, винам.

      Юшка овочева з мелісою. У овочеву юшку за 4 хвилини до готовності покласти 15—20 г подрібненої свіжої меліси (листя та молоді пагони, зрізані до цвітіння).

      Салат картопляний із мелісою. 400 г картоплі, 50 г меліси, 50 г зеленої цибулі, 50 г сметани, сіль до смаку. Приготований із вареної картоплі та нашинкованої цибулі салат, посипати дрібно порізаною мелісою та полити сметаною.

      Заправка для юшок з меліси. 50 г сухого порошку кропиви, 25 г сухого порошку материнки, 75 г сухого порошку меліси. Ретельно змішати порошки, зберігати в сухому і темному місці. Вживати для заправки готової юшки. Огірки квашені з мелісою. Посолити огірки звичайним способом, але кожний шар (12—15 см) перекласти сухими гілочками меліси разом із листям дуба та вишні. Таким же чином квасять помідори.

      Чай збірний з мелісою. Взяти висушеними 2 частини листя ожини, 1 — квіток липи, 1 — листя лісової суниці, 2 — мелі си. Усе дрібно порізати, змішати і використовувати для заварки чаю. Зберігати в темному і сухому місці.