Аптека на вашому столі
Аптека на вашому столі

НОВИНИ

ХАРЧОВІ ВОЛОКНА Останнім часом спеціалісти харчування усього світу звертають увагу на його складову частину — харчові волокна. Мова йде про клітковину, яка складається з високомолекулярних вуглеводів.

Детальніше ...

РОСЛИННІ СТИМУЛЯТОРИ Багата і різноманітна флора України, вона — джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини протягом багатьох віків.

Детальніше ...

 актуальные новости

ОГІРОЧНИК ЛІКАРСЬКИЙ

ОГІРОЧНИК ЛІКАРСЬКИЙ, бораго (рос. огуречная трава, огуречник) —Borago officinalis L.

      Походить з Малої Азії, на Україні зустрічається в південних областях як здичавіле по городах, на безплідних грунтах. Культивується в Європі, Азії, Північній Америці. В УКРАЇНИ зрідка розводиться як овочева, медоносна і лікарська рослина. Бур'ян. У листках та пагонах містяться вітаміни С і А, яблучна та цитринова кислоти, сапоніни, летка олія, слиз, дубильні речовини, значна кількість нітрату калію.

      В офіційній медицині Південної Європи та Латинської Америки огірочник застосовується як засіб освіжаючий, жарознижуючий, потогінний, протиревматичний, м'яко послаблюючий, заспокоюючий, також проти подагри і хвороб шкіри. У народній медицині України вживається як обволікаюче, освіжаюче та протиревматичне.

      До грунту огірочник не дуже вимогливий. Насіння висівають рядами на відстані 35 см і на глибину 3 см. Сходить на 7-й день після посіву, а на 30-й — 35-й день можна збирати врожай. Огірочник, вирощений у парниках або у відкритому грунті, багатий на вітаміни та прянощі. Наземна частина дає огірковий смак та приємний запах. Його свіже солодке листя добавляють до салату, гарніру, окрошки, юшок, овочевих страв, також використовують для виготовлення оцту, сиропів, напоїв. Квітки огірочника свіжі і сушені вживають у кондитерській промисловості. Маються дані про те, що салат з нього попереджає запальні процеси кишечника і нирок, послаблює нервозність. Квітує з червня і до кінця серпня, чудовий медонос. Його листя фарбує тканини в синій колір. Рослина холодостійка, сіють її під саму зиму, або напровесні у два чи три строки. Краще розвивається на легких та вапнястих з достатньою вологістю грунтах. Рослина рідко вражається хворобами та майже зовсім не ушкоджується шкідниками.

      Салат з огірочника. 100 г листя свіжого, 50 г зеленої цибулі, 150 г вареної картоплі, 50 г сметани, сіль до смаку. Картоплю нарізати маленькими шматочками, огірочник (листки з пагінцями) дрібно порізати, посолити, добре змішати, заправити сметаною.

      Салат. 200 г листя, 50 г свіжих листків селери або любистку, 40 г зеленої цибулі, 50 г сметани, 1 яйце, сіль та перець. Помити свіжу зелень, порізати, посолити та приправити вказаними компонентами.

      Салат. 60 г огірочника, 50 г вареного буряка, 75 г консервованого перцю, 50 г квашеної капусти, 15 г соняшникової олії. Промитий огірочник порізати, змішати з порізаними буряком, перцем, капустою і полити олією. Холодник (окрошка). 500 мл хлібного квасу, 70 ґ вареної яловичини, 100 г огірочника, 50 г зеленої цибулі, 120 г вареної картоплі, 40 г сметани, 1 варене яйце, столова ложка цукру, 5 г готової гірчиці, 7 г кропу.