Аптека на вашому столі
Аптека на вашому столі

НОВИНИ

ХАРЧОВІ ВОЛОКНА Останнім часом спеціалісти харчування усього світу звертають увагу на його складову частину — харчові волокна. Мова йде про клітковину, яка складається з високомолекулярних вуглеводів.

Детальніше ...

РОСЛИННІ СТИМУЛЯТОРИ Багата і різноманітна флора України, вона — джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини протягом багатьох віків.

Детальніше ...ПОРТУЛАК

ПОРТУЛАК (рос. портулак огородный) — Portulaca oleracea L.

      Однорічний бур'ян, розповсюджений на півдні України. В УКРАЇНИ культивують на Кавказі, в Середній Азії, де його розводили з давніх часів, так як і в стародавньому Єгипті, в Елладі та в Римі.

      Листя містить значну кількість вітаміну С і каротину, білки, цукри, жир, органічні кислоти, мінеральні солі, алкалоїди, смолисті та інші речовини. Портулак введено в культуру як салатну рослину.

      Вживати його радять при захворюваннях нирок, печінки, сечового міхура, при діабеті. Але при гіпертонії вживати портулак не рекомендується, бо він підвищує тиск крові.

      У народній медицині портулак вживають як відмінний засіб проти цинги, а відвари насіння вживаються як протизапальне, жарознижуюче, сечогінне та глистогінне. Соком портулака змазують місця укусів комарів, бджіл, ос, джмелів. У Південно-Східній Азії цим соком лікують лускатий лишай, та хвороби очей. У китайській народній медицині портулак застосовується для лікування нирок, печінки, артритів, дизентерії та паралічів інфекційного походження.

      Авіценна пропонував портулак проти багатьох хвороб. Для харчування використовують листя, верхні частини молодих пагонів, іноді — квіти: сирі — для салатів, варені — для юшок та підлив. Також їх солять та маринують для приправ.

      Портулак не має запаху, тому при маринуванні чи солінні треба до нього додавати моркву або ганус, пахучий перець або інші прянощі та спеції. Маринований портулак—добра приправа до м'ясних страв. Рослина не морозостійка.