Аптека на вашому столі
Аптека на вашому столі

НОВИНИ

ХАРЧОВІ ВОЛОКНА Останнім часом спеціалісти харчування усього світу звертають увагу на його складову частину — харчові волокна. Мова йде про клітковину, яка складається з високомолекулярних вуглеводів.

Детальніше ...

РОСЛИННІ СТИМУЛЯТОРИ Багата і різноманітна флора України, вона — джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини протягом багатьох віків.

Детальніше ...РОГІЗ вузьколистий

РОГІЗ вузьколистий (рос. рогоз узколистый) — Турhа angustifolia L.

РОГІЗ широколистий (рос. рогоз широколистый) — Турhа latifolia L .

      Росте по берегах річок, ставків, канав, на болотах. Кореневища обох видів в народній медицині вживалися від проносів та наривів. Свіжі кореневища використовуються в гомеопатії. В сухих міститься: від 15 до 57,5 % крохмалю, від 6,8 до 10 % цукру, дубильні речовини, білки; в листі — вітамін С.

      Висушені кореневища придатні для відгодівлі свиней, для виготовлення крохмалю, крохмального борошна, спирту. Свіжі кореневища в старовину на Україні і на Кавказі вживалися в їжу в маринованому та печеному вигляді. Для виготовлення борошна кореневища розламують на шматочки не більше як 0,5 см, висушують та перемелюють. Уся рослина може йти на виготовлення паперу, картону.

      Юшка з рогозу. 200 г рогозу, 15 г моркви, 20 г цибулі, 10— 15 г смальцю або олії, 25 г сметани, 400 мл бульйону або води, сіль, оцет, кріп — до смаку. Кореневища та молоді пагони ретельно помити, порізати на шматочки не більше, як З см, замочити оцтом, пропустити через м'ясорубку та зварити, потім докласти пасовані цибулю і моркву, варити до готовності. Перед подачею на стіл заправити сметаною або смальцем, посипати подрібненим кропом.

      Пюре з рогозу. 500 г молодих кореневищ та пагінців, 200 г натертого хрону, 7 г ганусу, оцет і сіль — до смаку. Кореневища, пагінці і ганус подрібнити на м'ясорубці, докласти хрін, оцет, сіль, добре змішати та поставити на добу в холодильник. Можна використати як приправу до м'ясних та рибних страв.

      Салат з рогозу. 200 г молодих пагінців, 35 г щавлю, 15 г соняшникової олії, сіль, оцет та перець — до смаку. Молоді пагінці, які ще не виткнулись із грунту, довжиною 7—10 см, ретельно помити, подрібнити на шматочки довжиною 2— З см, одварити в підсоленій воді, воду злити геть, щавель перепустити через м'ясорубку, докласти сіль, перець, оцет, можна трохи цибулі. Добре змішати докупи та з'єднати з відвареними пагінцями рогозу.

      Рогіз солоний із щавлем. 500 г молодих пагінців та кореневищ, 300 г щавлю, 60 г солі, 10 г кмину або ганусу. Рогіз та щавель промити, дрібно посікти сікачем, покласти в скляну банку та посипати сіллю, яку попередньо розтерти з насінням кмину чи ганусу. Заправляти юшку за 9—12 хвилин до її готовності з розрахунку 2 столові ложки на одну порцію юшки.

      Рогіз тушкований з картоплею. 150 г кореневищ та молодих пагінців, 100 г щавлю, 200 г картоплі, 15 г моркви, 7 г кропу, 20 г соняшникової олії, сіль, оцет. Кореневища, пагінці, щавель, моркву помити, порізати на шматочки, одварити в підсоленій воді, воду зцідити, вилити геть. Докласти дрібно порізану картоплю, олію, сіль і підсмажити на сковорідці. Перед подачею на стіл посипати дрібно порізаним кропом та додати оцет.