Аптека на вашому столі
Аптека на вашому столі

НОВИНИ

ХАРЧОВІ ВОЛОКНА Останнім часом спеціалісти харчування усього світу звертають увагу на його складову частину — харчові волокна. Мова йде про клітковину, яка складається з високомолекулярних вуглеводів.

Детальніше ...

РОСЛИННІ СТИМУЛЯТОРИ Багата і різноманітна флора України, вона — джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини протягом багатьох віків.

Детальніше ...ТОПІНАМБУР

ТОПІНАМБУР, земляна груша (рос. топинамбур) — Helianthus tuberosus L.

      Культура має кілька сортів. Надземні органи схожі з со-. няшником. На кінцях підземних паростків формуються клубні грушовидної, подовженої або веретеноподібної форми, вони нагадують картоплини. Забарвлення клубнів біле, фіолетово-червоне або сірувато-коричневе. Рослина холодостійка, листя витримують мороз до —4; —6 °С, а клубні при нетовстому сніговому покритті — до 30° морозу. Клубні, які замерзли, після розморожування не гублять своєї життєдіяльності; багаті на фруктозу, особливо — на інсулін — єдиний природний полімер, який майже повністю складається з фруктози, корисні хворим на цукровий діабет. Технологію виробництва таких продуктів розробили вчені Київського технологічного інституту харчової промисловості. Клубні переробляються в пасту, яка входить у склад лікувальних тістечок та цукерок. Клубні земляної груші вживають і сирими, з них також готують вінегрети, повидло, овочеву ікру, сиропи, їх можна квасити і сушити.

      Салат. 400 г топінамбура, 60 г сметани, 60 г майонезу, 100 г моркви, 7 г цибулі. Клубні ретельно промити під проточною водою, щіткою обчистити від шкіри, одразу занурити у воду, в яку влито трохи оцту, натерти на крупній тертушці (і клубні, і моркву), посолити, заправити сметаною та майонезом, посипати петрушкою, кропом та цибулею.

      Запіканка. Промиті та очищені від шкірки клубні натерти крупно на тертушці, злегка обсмажити на сковорідці з олією. Сирі яйця розтерти, докласти сметани або молока, ретельно змішати, підсолити, вилити на сковороду та поставити в духовку на півгодини. До столу подати гарячим, посипати зеленню петрушки, кропу, фенхелю або зеленою цибулею. Топінамбура 600 г, яєць 4 штуки, сметани або молока 3 столових ложки, зелень та сіль — до смаку.