Аптека на вашому столі
Аптека на вашому столі

НОВИНИ

ХАРЧОВІ ВОЛОКНА Останнім часом спеціалісти харчування усього світу звертають увагу на його складову частину — харчові волокна. Мова йде про клітковину, яка складається з високомолекулярних вуглеводів.

Детальніше ...

РОСЛИННІ СТИМУЛЯТОРИ Багата і різноманітна флора України, вона — джерело нових лікарських препаратів, золотий фонд народної медицини протягом багатьох віків.

Детальніше ...ЧЕРЕМХА

ЧЕРЕМХА (рос. черемуха) — Padus racemosa (L.) Gіlіb.

      Росте по лісах усієї європейської частини УКРАЇНИ крім Криму. Цвіте в квітні — червні. Плоди — кулевидні, чорні кістянки, солодкі. Черемху цінують за красиві квіти, смачні та корисні плоди. Плоди багаті на дубильні речовини, яблучну та цитринову кислоти, цукри, вітаміни С, Р, фітонциди, залізо, марганець, цинк, кобальт, мідь, магній, інші. Листя, квітки, кора та сім'я містять глюкозид аміг-далін. Дозрілі плоди їдять свіжими, використовують для приготування прохолоджуючих напоїв: їх соком підфарбовують кондитерські вироби. Сухі плоди перемелюють на борошно, а з нього варять кисіль і використовують як начинку для пирогів. Плоди мають в'яжучу дію, їх рекомендують при проносах неінфекційного характеру та при інших кишкових та шлункових розладнаннях. З плодів готують екстракти, настійки, сиропи і вживають при гострих та хронічних ентероколітах, при гнилосному бродінню, в кишечнику, при легких формах діабету.

      Для цього 10 г сухих плодів слід заварити у 300 мл окропу у скляному посуді, закутати в тепле на 2-3 години. Приймати тричі на день по 100 мл.

      Листя, квітки, кора та сім'я черемхи багаті на синильну кислоту, тому вони отруйні. Проте, квіти та листя насичені фітонцидами, які мають властивість вбивати комах та мікробів.

      Кисіль. 250 г плодів (ягід) черемхи, 25 ц цукру, 10 г крохмалю, 400 мл води. Плоди залити окропом та кип'ятити 25 хвилин. Ретельно розмішати та через сито відділити м'якіть від кісточок. Докласти цукор та розведений в невеликій кількості холодної води крохмаль. Довести до кипіння і зняти з вогню.

      Компот. 200 г свіжих плодів черемхи, 150 г свіжих яблук, 60 г цукру, 1 л води. Підготовлені плоди та яблука залити водою, додати цукор і варити до готовності.

      Пиріжки. 350 г черемхового борошна, 50 г толокна, 50 г цукру-піску. Плоди черемхи висушити та розмолоти, до одержаного борошна докласти толокно та цукор, влити трохи води та добре розмішати, щоб була така консистенція, яка зручна для начинки. Пиріжки приготувати з тіста на дріжджах і випікати в духовці. (Плоди можна потовкти і в ступці).

      Компот. 300 г свіжих плодів черемхи, 300 г свіжих плодів шипшини, 100 г цукру, півтора літра води. Плоди шипшини звільнити від насіння, ретельно промити в ситі, докласти цукор і варити вкупі з черемхою до готовності. Перед тим, як знімати з вогню, можна для ароматизації вкинути 1 чайну ложку порошку чебрецю.